Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Category:
(as of Oct 20, 2021 09:17:24 UTC – Details)
Product Description
usb microphoneusb microphone
usb microphoneusb microphone
MAONO — USB Microphone Kit 192KHZ/24BIT Plug & Play with Aluminum Organizer Storage Case
USB Microphone Kit Plug & Play -with professional sound chipset, which let the USB microphone hold high resolution sampling rate. Sampling Rate: 192kHz/24bit. With a good cardioid polar pickup pattern, high output and low self-noise function, the microphone can accurately reproduce even the most subtle sound. It is suitable especially for studios, recording, broadcasting, meeting and gaming etc. This USB microphone kit includes an aluminum organizer storage box, Which is a safe and portable design.
The seller Nature Shopping has built our microphones to perform in any situation!
Specification:
Microphone-core: Dia.16mm Condenser
USB Cable: USB-A to USB-B
USB Cable length: 98 in
Polar Pattern: Cardioid
Frequency Response: 30Hz-16kHz
Sampling Rate: 192kHz/24bit
Sensitivity: -38dB+/-3dB (0dB=1V/Pa at 1kHz)
Sampling rate
192khz/24bit
192khz/24bit
Polar pattern
Cardioid
Cardioid
Cable
USB-B to USB-A
USB-B to USB-A
Height adjustment
Height
7.0 in to 11.8 in
7.0 in to 11.8 in
Aluminum Case
–16mm ELECTRET CONDENSER TRANSDUCER & MAGNET RING: With the 16mm electret condenser transducer, the USB microphone can give you a strong bass response. This professional condenser microphone picks up crystal clear audio. The magnet ring, on the USB microphone cable, has a strong anti-interference function, which makes you have a better feel